Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Lékárna Mediexpert s.r.o. Menu

Aspirin por.tbl.nob.100x500mg

Aspirin mohou užívat dospělí při mírných až středně silných bolestech (např. při bolestech hlavy, zubů, svalů, kloubů nebo při menstruačních bolestech) a při horečce u dospělých.

  • ASPIRIN POR TBL NOB 100X500MG
  • Výrobce: Bayer
  • Volně prodejný lék
  • EAN: 8590322000410
Dostupnost:
Skladem

285 Kč (259 Kč bez DPH)

Informace o produktu

Aspirin mohou užívat dospělí při mírných až středně silných bolestech (např. při bolestech hlavy, zubů, svalů, kloubů nebo při menstruačních bolestech) a při horečce u dospělých.

Pouze na doporučení lékaře užívají přípravek Aspirin dospělí při zánětlivých onemocněních. Na doporučení lékaře může být Aspirin podáván dětem od 7 let.

Charakteristika:

Kyselina acetylsalicylová snižuje tvorbu prostaglandinů a tím působí proti bolesti, snižuje horečku a potlačuje záněty.

Výrobce:

Bayer AG, Leverkusen, SRN.

Držitel registračního rozhodnutí:

Bayer AG, Leverkusen, SRN.

Složení – účinné látky:

1 tableta obsahuje: Acidum acetylsalicylicum 500 mg.

Složení – pomocné látky:

Prášková celulóza, kukuřičný škrob.

Indikační skupina:

Analgetikum, antipyretikum, antiflogistikum.

Kontraindikace:

Tento lék se nesmí užívat při známé přecitlivělosti k salicylátům, při žaludečních nebo dvanáctníkových vředech, při zvýšeném sklonu ke krvácení v posledních třech měsících těhotenství, vzhledem k vysokému obsahu účinné látky se nesmí podávat dětem do 7 let.

Pouze ze závažných důvodů se užívá při přecitlivělosti na jiné protizánětlivé a protirevmatické látky, při současné léčbě přípravky snižujícími srážlivost krve, při průduškovém astmatu, při chronických nebo opakujících se žaludečních nebo dvanáctníkových obtížích, při poškození ledvin a při těžkém poškození jater, v první a druhé třetině těhotenství, v nízkých dávkách během kojení.

Nežádoučí účinky:

Při užívání Aspirinu dochází k častějšímu vyskytu žaludečních potíží (tlak v nadbřišku, pocit na zvracení). V ojedinělých případech se vyskytují krvácení do žaludku, která se projeví černou stolicí. Objeví-li se černá stolice, je třeba okamžitě informovat lékaře.

Zřídka se mohou objevit reakce přecitlivělosti (záchvaty dušnosti a kožní reakce), zejména u astmatiků, velmi zřídka se objeví snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie), projevující se zvýšeným krvácením a tvorbou modřin.

Závratě a hučení v uších se mohou vyskytnout jako příznaky předávkování, zejména u dětí a starších pacientů. Ve všech takových případech je třeba přerušit užívání přípravku a informovat lékaře.

Interakce:

Účinky Aspirinu a účinky jiných současně užívaných přípravků se mohou navzájem ovlivňovat. Při současném působení jsou kyselinou acetylsalicylovou zvýšeny účinky přípravků snižujících srážení krve, riziko krvácení v žaludečním a střevním traktu při současné léčbě kortikoidy nebo po současném požití alkoholu, účinek a nežádoucí účinky léků proti bolesti a nesteroidních antirevmatik, účinky léčiv snižujících hladinu krevního cukru (derivátů sulfonylmočoviny), žádoucí a nežádoucí účinky methotrexatu. Naopak jsou sníženy účinky antagonistů aldosteronu, léků podporujících močení (diuretik), léků snižujících krevní tlak (antihypertenziv), léků proti dně.

O vhodnosti současného užívání Aspirinu s jinými přípravky proti bolesti, zánětu nebo nachlazení se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování:

Pokud není předepsáno jinak, doporučené dávky jsou následující Pro dospělého je jednorázová dávka 1–2 tablety. Maximální denní dávka 8 tablet (4 g účinné látky) se nesmí překročit. V případě potřeby se může jednotlivá dávka opakovat 3–4krát denně v odstupu 4–8 hodin.

Děti od 7 do 12 let mohou užívat jednorázově 1/2 tablety, maximální denní dávka je až 1 a 1/2 tablety (750 mg účinné látky).

Děti od 12 a mladiství mohou užívat jednorázově 1 tabletu, maximální denní dávka je až 3 tablety (1,5 g účinné látky). V případě potřeby se může jednotlivá dávka opakovat 3krát denně v odstupu 4–8 hodin.

Pro děti je vhodnější užívat tablety s obsahem 100 mg kyseliny acetylsalicylové.

Nedochází-li ke zmírnění horečky či bolesti do 3 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Lékaře vyhledejte, jestliže užíváte přípravek pravidelně déle než 7 dnů.

Způsob užití:

Tablety se mají užívat s dostatečným množstvím tekutin. Neužívejte nalačno.

Upozornění:

O vhodnosti současného užívání Aspirinu s jinými přípravky proti bolesti, zánětu nebo nachlazení se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Pacienti s astmatem nebo zduřením nosní sliznice (nosní polypy), kteří reagují častěji než jiní pacienti na nesteroidní analgetika případnými astmatickými záchvaty a lokálními záněty kůže nebo sliznic, by se měli před užitím tohoto přípravku poradit s lékařem.

Děti trpící virovým onemocněním, provázeným horečnatými stavy, smí užívat Aspirin tablety pouze na předpis lékaře, a to jen ve výjimečných případech, když jiná opatření zůstala bez účinku. Jestliže při těchto onemocněních dojde k déletrvajícímu zvracení, může se jednat o příznak Reyeova syndromu. Toto onemocnění je sice velmi vzácné, ale může ohrozit život dítěte a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Jestliže dojde během delšího podávání Aspirin tablet u žen k zjištění těhotenství, je třeba o tom uvědomit lékaře. Při pravidelném užívání vysokých dávek tablet Aspirin by se mělo uvažovat o předčasném zastavení kojení.

Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem vyhledejte ihned lékaře.

Varování:

Přípravek Aspirin nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obale. Uchovávejte mimo dosah dětí!

Balení:

100 tablet.

Parametry

Kód SÚKL 0046218